📣 Sanal (VDS) Sunucularda geçerli %45 indirim için tıklayınız!

.TR Alan Adı Tescil

Kişisel blog kuracak ve .tr uzantılı bir alan adına mı sahip olmak istiyorsun? O halde burası tam sana göre. Üstelik bir marka tescilin var ise o markanın .tr uzantısınıda tescilleyebilirsin.

Marka değerinde bir alan adı alacaksan ve isim soyisim alanı dışında olacak ise bir marka tescili başvurusuna sahip olman gerektiğini unutma!

Sunduğumuz Hizmetler

Bizden almış olduğunuz alan adlarında aşağıdaki yönetim araçlarına kolayca erişebilir ve işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcılar Arası Transfer
Sahip olduğunuz bir alan adını, sistemimize kayıt olan bir başka kişiye tek bir onay maili ile hızlı ve ücretsiz olarak transfer edebilirsiniz.
Ücretsiz Whois Gizleme
Alan adlarınız üzerinde ki kime ait sorgularında herhangi bir kişisel bilgilerin olmamasını whois gizliliğini etkinleştirerek sağlayabilirsiniz.
Kolay Yönetim Paneli
Arayüzümüz de sunmuş olduğumuz basitlik sayesinde aradığınız herşeye kolayca erişebilir ve hızlıca işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.
Özel Nameserver
Alan adlarınızı, hosting sunucularınıza doğrudan kendinize ait nameserver oluşturarak yönlendirmenizi sağlayabilirsiniz.
Alan Adı Kilitleme
Alan adı kilitleme özelliği ile alan adınızın bir başkası tarafından ele geçirilmesini ve transfer etmesini kolayca önleyebilirsiniz.
Otomatik Yenileme
Otomatik yenilemeyi açarak, alan adınızın süresi bitmeden tarafınıza e-posta ile yenileme faturası gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm alan adı kayıt ve yenileme fiyatları

Alan Adı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alan adlarının temel seviyede ki bilgilendirmelerini öğrenebilirsiniz.

Alan Adı Nedir?

Temelde ki anlam açılımının yerine kullanıcı dostu anlatım olarak alan adını bir isim etiketi veya marka olarak tanımlayabiliriz. Alan adları aramamotorlarında (GOOGLE,YANDEX....) arama çubuğuna yazdığımız www. ile başlayan ve sizin tüm internet sitesi serüveninizi başlatan alan olarak tanımlanabilir. Bir internet sitesi kurmak istediğinizde alan adınız yani bir kimliğiniz yok ise malesef bir internet sitesi kuramazsınız.

Devamını oku...

Alan Adı Yeterli Mi?

Alan adı için verilen temel bilgiler ışığında, siz değerli müşterilerimize sadece alan adının yeterli olmadığını bildirmek oldukca üzücü. Alan adı sadece bir etiket ve marka niteliğinde olduğu için bu sadece bir etkileşim aracı olarak tanımlanabilir. Yani bir de işin depolama ve görüntü alanına girmeniz gerekiyor. Bu esnada da karşımıza hosting geliyor. Hosting basit kavramla bir barınma alanıdır. Depolama alanı dediğimizde ise bu sadece bir tabirdir. İçerisinde sadece veri barındırmak için kullanılamaz, bizim vermek istediğimiz bilgi bir internet sitesi içeriklerinin orada yer almasıdır.

Devamını oku...

Alan Adımı Alamıyorum Neden?

Alan adı ekranında, istediğiniz bir alan adını sorguladınız ve alamk istiyorsunuz ancak alan adı uzantısı karşınıza gelmiyor ya da dolu olarak geliyor. Bu durumda malesef ki bu alan adı daha önce alındığı için sizin tescillemeniz yani almanız mümkün değildir. Zira bu isim etiketini & markayı bir başkası almıştır. O kişiden alabilmeniz için whois araçlarından alan adı süresinin ne zaman biteceğini araştırabilirsiniz. Düşmesinden 60 gün sonra ise bu alan adı normal bir şekilde tescillenebilir. Unutmayın ki alan adını kişi kendine ait olduğu için düşürmeden yenileyebilir.

Devamını oku...

Alan Adımı Transfer Etmek Nedir?

Alan adı transferi, bir başka firma üzerinde yer alan alan adınızın. Daha uygun fiyatlandıran ya da kendiniz memnun kalıp taşımak istediğiniz firmalara aktarılma işlemidir. Bu işlem süresi transfer ücretinin ödenmesinin ardından ortalama olarak 5-7 gün sürmektedir. Aktarılan alan adları sorunsuz olarak çalışmakta olup aynı zamanda sanki alan adını 1 yıl daha uzatmışcasına sizin alan adınıza 1 yıl daha süre eklemektedir.

Devamını oku...
Belge ile tescil edilen uzantılar

.tr üst alan adları için belge ibraz edilmesi gereken uzantıları ve evrakların listesini ilgili alan adına tıklayarak bulabilirsiniz. Belge gerektiren alan adları da diğerleri gibi online olarak tescil edilir. Belgeleri taratarak çevrimiçi evrak sistemimiz üzerinden gönderebilirsiniz.

isimsoyisim.com.tr başvurusu yapan kişinin TC kimlik numarası doğru ise belgesiz olarak tescil işlemi yapılabilir.

COM.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

Kimlik bilgileri ile birebir uyuşan alan adı başvurularında belge gerekmemektedir. Ancak, kimlik bilgileri ile başvurulan alan adının birebir uyuşmaması halinde, T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ya da üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir web sayfasından alınan çıktının fotokopisi yeterli olacaktır.

Alan Adı Tahsis Formu ve Aşağıdaki belgelerden herhangi bir tanesi yeterli olacaktır:

 • Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı
 • Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi"
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi" ya da "Ticari Sicil Gazetesi"

 • Alan Adı Tahsis Formu ve Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Seyahat Acentesi İşletme Belgesi"

 • Alan Adı Tahsis Formu ve
 • Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış kayıt tescil belgesi

 • Alan Adı Tahsis Formu ve
 • bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi

 • Alan Adı Tahsis Formu ve
 • Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış "Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı"

 • Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden alınmış "İrtibat Bürosu Açılım Belgesi"

 • Alan Adı Tahsis Formu ve
 • başvurulan alan adına ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi

 • Alan Adı Tahsis Formu ve
 • Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı

 • Alan Adı Tahsis Formu ve
 • Resmi Gazetede yayınlanan "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği" veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan "Fuar İzni Yazısı"

 • Alan Adı Tahsis Formu ve
 • Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan "Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi"

ORG.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • Dernek ve vakıflar için yapılan alan adı başvurularında, başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün -ilk üç sayfası ile son sayfasının- ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne iletilmesi gerekmektedir.
 • Proje ve kongre gibi kar amacı bulunmayan oluşumların ise ".org.tr" ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.

BEL.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • Alan adının tahsisi için, alan adını kullanacak belediyenin başkanı tarafından imzalı onay belgesinin ya da
 • "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

AV.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • ".av.tr" alt alan adının tahsisi ile ilgili olarak, TBB'nce bilgi notu, kurallar ve taahhütname başlıkları altında 3 grup döküman hazırlanmış ve bu dökümanlar http://www.barobirlik.org.tr/avtr/ adresinde kullanıcılara sunulmustur.
 • ".av.tr" uzantılı alan adlarının tahsis edilebilmesi için; tarafımıza yapılan başvuruyu takiben, Türkiye Barolar Birliği (TBB) web sitesinde yer alan online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu işlemi takiben, yapılan alan adı başvurusu, TBB Bilişim Koordinatörlüğü'nce "av.tr Alan Adı Tahsis Kuralları" çerçevesinde denetlenecek, kurallara uygunsa TBB tarafından onay verilecektir. Başvurusu bulunan alan adı, TBB'ginden gönderilecek olan onayı takiben tahsis edilecektir.

K12.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • Alan adı talebinde bulunan kuruluş devlet okulu ise, ilköğretim, lise ve dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin, ya da Alan Adı Tahsis Formu'nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.
 • Alan adı talebinde bulunan kuruluş özel okul ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Kurum Açma İzin Belgesi ile ilgili belediyeye başvurularak temin edilen İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'nın ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.
Belge gerektirmeyen alan adları

Aşağıda listelediğimiz uzantılara sahip alan adları için belge ibraz etmek gerekmez. Diğer global alan adları gibi önce gelen kuralı işletilir. Bogahost.com bu alan adlarını hiç başka bilgiye gerek duymadan online olarak yapılır ve ödemeyi takiben anında aktif duruma gelir.

.gen.tr
.web.tr
.biz.tr
.info.tr
.tv.tr